Jak natřít dřevěný okenní rám

LG - web banner_blog (2)

Nátěr vnitřní strany dřevěného okenního rámu může být složitější, než si myslíte.

Je snadné udělat chybu a natřít předem vyzdobené stěny nebo rozlít barvu na samotné okno.

Je tu také obávaná kapka na koberce, které se musíte vyvarovat - malování rámu není pro amatérské dekoratéry

snadný úkol, ale správné nástroje a příprava vám pomohou dosáhnout vysoce kvalitní povrchové úpravy.

 

Vybrat barvu na dřevo
1vlevo

Zeď: Flint 236, Strop: Deep Space Blue 207, Okenní rám: Marigold 209

Dobrá barva je základ. Existují olejové a vodou ředitelné barvy, které jsou speciálně určeny pro dřevěné výrobky, a máte také možnost zvolit, jak lesklý chcete mít povrch.

Společnost Little Greene vyrábí jak olejové, tak vodní verze svých povrchových úprav eggshell (nízký lesk) a gloss (vysoký lesk). "Intelligent Eggshell" (15 %) a "Intelligent Satinwood" (30-35 % lesku) jsou naše nejoblíbenější volby pro interiérové dřevěné výrobky - mají velmi elegantní povrchovou úpravu s nízkým leskem a jsou na vodní bázi, ale jsou vytvořeny tak, aby se chovaly jako olejové barvy - aby odolávaly opotřebení a především vlhkosti.

Než začnete, ujistěte se, že jste si páskou zalepili všechny oblasti, které nechcete natírat. To se týká i západek, pantů a klik - můžete zvážit jejich úplné odstranění. Než se pustíte do práce, důkladně vyčistěte všechny povrchy (včetně skla), abyste odstranili pravděpodobnost, že se do barvy přimíchá špína, nečistoty nebo prach.

Pokud je povrch již dříve natřený a v dobrém stavu, postačí jako příprava přebroušení brusným papírem. Pokud natíráte nové dřevo, budete muset použít vhodný podkladový nátěr, a pokud je povrch odlupující se nebo prašný, budete ho muset hned odizolovat - nově natřený povrch bude dobře fungovat pouze tehdy, pokud je ten pod ním zdravý.

Pomocí kvalitní lepicí pásky, která nedovolí, aby barva pod ní prosakovala, přelepte okraje okna.

Podívejte se na oblast kolem místa, kde budete natírat. Pokud můžete, zakryjte koberec a stěnu přímo pod oknem. To může ušetřit čas i peníze, zejména pokud již nemáte zbytky barvy, kterou byly stěny vymalovány.

2vpravo

Zeď: Wrest Trail - Lead, Stolek: Urbane Grey 225, Okenní rám: Shallows 223

Připravte si kvalitní štětec (takový, který neztrácí štětiny a dokáže udržet rovný okraj - vhodný je šikmý štětec) a rozmíchejte barvu, aby byla v celé plechovce konzistentní. Je dobré přelít část barvy do samostatné nádoby a plechovku znovu uzavřít (zabrání se tak odpařování nebo znečištění barvy v plechovce) a začít pokrývat vodorovné kolejnice.

Některá okna nemají vodorovné ani svislé příčky (tzv. lišty, kolejnice a špalety), ale pokud je vaše okno má, ujistěte se, že jsou všechny skleněné tabule podlepené. Dobrou technikou pro udržení kontroly je malování od středu směrem ven a soustřeďte se na to, aby tahy štětcem byly dlouhé a souvislé. Při takto detailní práci je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, abyste se vyhnuli kapkám z okrajů a hromadění v rozích. Poté přejděte k vnějšímu rámu.

Možná budete muset použít menší štětec na spodní část parapetu; malujte od stěny směrem ven. Dokončete na horní ploše parapetu a nechte vše na svém místě, okno nechte zaschnout v dobře větraném prostředí.

Upozorňujeme, že pokud venku fouká, otevření okna nemusí být nutně nejlepším způsobem zajištění větrání - zasychající barva je náchylná k uvolňování částic ve vzduchu.

Pásku odstraňujte až po úplném zaschnutí; aby byl výsledek opravdu ostrý, přejeďte po okraji pásky ostrou čepelí nože.

4vpravo

Dveře a okenní rám: Celestial Blue 101, Lavička: French Grey 113, Budka: Shirting 129, Zahradní konvice: Slaked Lime 105